„Skôr do dôchodku“ z úst pána Machynu je len teátrom po lehote

Autor: Zoroslav Smolinský | 13.10.2017 o 13:41 | Karma článku: 6,06 | Prečítané:  2189x

KOZ SR, konkrétne jej členský zväz OZ KOVO, v týchto dňoch zbierajú podpisy pod petíciu za skorší odchod do dôchodku. Myšlienka to grandiózna, no všetko však zvyčajne býva inak, než sa zdá. 

O zvyšovaní dôchodkového veku sa začalo diskutovať už v júni 2012, kedy Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR predložilo návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení. Dôvodová správa návrhu obsahovala trefnú definíciu: „postupná, automatická úprava dôchodkového veku podmienená dynamikou vývoja strednej dĺžky života osôb v aktuálnom dôchodkovom veku, ...“. Návrh bol následne schválený NR SR, ktorého ustanovenia, týkajúce sa zvyšujúceho veku odchodu do dôchodku mali nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2017.

K uvedenému návrhu zákona sa mala možnosť razantne vyjadriť už v roku 2012 aj KOZ SR. Pýtam sa, prečo tak KOZ SR a jej člen OZ KOVO neurobili už vtedy a teraz bojujú proti tomuto zákonu? Mali na to priestor na rokovaniach Hospodárskej a sociálnej rady SR, tiež v medzirezortnom pripomienkovom konaní. V rámci konania k návrhu zákona vzniesli len obyčajnú pripomienku k zvyšovaniu dôchodkovému veku, významnejšie však neprejavili svoj nesúhlas uplatnením zásadných pripomienok, ktoré by zákonite viedli k možnosti opakovaného stretnutia so zástupcami Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, čo by bol s aktuálnou podporou širokého obyvateľstva, efektívnejší krok k dosiahnutiu požadovaného výsledku v podobe určenia vhodnej vekovej hranice pre odchod do dôchodku zamestnancov.  Svoj opatrný názor prejavili len vo svojom politickom Stanovisku:
KOZ SR nepovažuje za potrebné zaoberať sa problematikou zvyšovania dôchodkového veku v tomto Návrhu zákona, keďže príslušné ustanovenia majú nadobudnúť účinnosť až v roku 2016. Navrhnutý spôsob zvyšovania veku odchodu do dôchodku pôsobí veľmi zneisťujúco a traumatizuje spoločnosť. KOZ SR nesúhlasí s navrhnutým spôsobom stanovovania veku odchodu do dôchodku a požaduje väčší časový priestor na odbornú diskusiu aj informovanie verejnosti o zmenách v dôchodkovom veku v budúcnosti.
Súčasne KOZ SR žiada, aby sa pri vytváraní konštrukcie ďalšieho zvyšovania dôchodkového veku širšie riešila aj problematika skoršieho odchodu do dôchodku, najmä pre pracovníkov v povolaniach so zdravotným rizikom a aby sa k tomu prispôsobili podmienky nároku na dôchodok z doplnkového dôchodkového poistenia (z tzv. III. piliera).

Žiť 5 rokov s presnou informáciou, že príde 1. január 2017 a začne sa s predlžovaním veku odchodu do dôchodku, musí byť úmorné. Až „obdobie jesene“ po 5 rokoch podnietilo OZ KOVO k odhodlaniu bojovať za presné a predvídateľné zákonné stanovenie hranice odchodu do dôchodku. Úsmevné je, že všetci tí, ktorí sa dlhodobo zaoberáme problematikou pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia sme účastní diskusie o zmenách existujúceho systému zavedeného v roku 2012, ktorá smeruje k „zastropovaniu“ veku odchodu do dôchodku vo veku 64 rokov. Presne to, čo hlučne a narýchlo teraz požaduje OZ KOVO. Preto veľkolepá kampaň, pripravovaný pochod a zhromaždenie, neústupné a razantné frázy od predstaviteľov OZ KOVO. Víťaz vopred pripravený. 

Som za pevné a presné legislatívne stanovenie výšky odchodu do dôchodku. Som za vytvorenie možností pre skorší odchod bez krátenia výšky dôchodku. Pridám sa k potrebe vytvorenia takého mechanizmu, ktorý bude zohľadňovať zdravotný stav zamestnancov, rizikové práce, a tiež ženy z pozície ich rolí matiek, pretože vo veľa štátoch EÚ je ich odchod do dôchodku nižší než u nás.  Som aj za navyšovanie dôchodkov, nech majú naši ľudia plnohodnotnejší život v neskoršom veku. Ale načo veľkolepý teáter, keď karty sú už dávno rozdané? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Danko nemieni odstúpiť, chce otestovať dôveru koalície

Bývalý Dankov učiteľ Čečot sa ho zastáva.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Tri slová pre Andreja Danka

Danko stále nechápe, že sa dopustil niečoho zlého.

DOMOV

Exministri Janušek a Štefanov pôjdu za mreže

Predseda senátu priznal, že ide o jedno z jeho najťažších rozhodnutí.


Už ste čítali?