Vo Volkswagene ide aj o vašu mzdu

Autor: Zoroslav Smolinský | 15.6.2017 o 12:21 | (upravené 15.6.2017 o 12:29) Karma článku: 10,91 | Prečítané:  4057x

V bratislavskom závode Volkswagen sa schyľuje k štrajku. Dôvod je jednoduchý - nedohodli sme sa so zamestnávateľom na zlepšení pracovných podmienok a rastie miezd. Poviem to úplne otvorene, my chceme presadiť výrazný rast miezd.

Kedy inokedy by malo k nemu dôjsť, ak nie teraz? Mnohí nám povedia, že však sa máte vo Volkswagene dobre. Je to pravda, ale  iba čiastočne. Pravdou to je v porovnaní so zvyškom Slovenska, ale nie je to pravda, ak sa porovnáme s ostatným  závodmi v rámci koncernu Volkswagen.  Tam patria naše odmeny medzi najnižšie.  V rámci západnej  Európy je za nami iba závod v Portugalsku. Avšak v ziskovosti v rámci celého koncernu sa pohybujeme na najvyšších priečkach. No kvalitu práce sa vyžaduje rovnaká ako v nemeckom Wolfsburgu, ktorý je materským závodom a kde mzdy sú v neporovnateľnej výške.

Bratislavský závod Volkswagenu patrí medzi významných tvorcov HDP a je dôležitým pri tvorbe referenčnej hodnoty mzdy v priemysle. Všetci dobre vieme, ako je to mzdovou úrovňou na Slovensku. Je nám všetkým jasné, že ako v nemeckých závodoch zarábať nebudeme. Spomeniem však príklad uvádzaný občianskym združením Pracujúca chudoba týkajúci sa Chorvátska. Je tam oveľa nižšia produktivita práce, nižšie HDP na obyvateľa v rámci  priemeru EÚ, ale priemerná mzda je vyššia  o približne 250 eur. Podobné je to v Slovinsku. Je to suma, o ktorú dnes bojujeme v závode Volkswagen.

Uvedomujem si, že to nebude ľahké. Objaví sa množstvo mudrlantov a iných štrajkokazov, ktorí budú zamestnancov odhovárať od štrajku a už s tým aj masívne začali. Práve teraz sa zamestnávateľ snaží všetkých zamestnancov od štrajku odradiť. Šíri dezinformácie, že už nedokáže zachovať pracovné miesta, avšak zároveň robí masívne náborové kampane, lebo má nedostatok pracovných síl. Zamestnávateľ zároveň tvrdí, že ľudia prídu o 75 eur denne. Avšak je to fiktívnych 75 eur, ktoré za neho zamestnávateľ neodvedie štátu, respektíve je rátaných zo superhrubej mzdy. Týchto 75 eur sa rýchlo vyrovná pri výraznom náraste miezd, ku ktorému dôjde, ak sa nám podarí presadiť náš návrh. V horizonte niekoľkých rokov ide o tisíce, dokonca desaťtisíce eur pre každého zamestnanca, o ktorých sa práve teraz rozhoduje. 

Som presvedčený, že ak dnes budeme držať spolu a neuhneme, bude v tejto fabrike navždy platiť, že tvrdá práca musí byť spravodlivo ocenená.  Naším veľkým prianím je však, aby to platilo nielen v bratislavskom Volkswagene, ale na celom Slovensku. V tomto okamihu potrebujeme Vašu podporu, lebo nebojujeme len za práva našich zamestnancov, ale za všetkých ťažko a tvrdo pracujúcich ľudí na Slovensku. Všetci za jedného, jeden za všetkých!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na Covid zomrú desiatky ľudí denne. Pokles možno očakávať najskôr o dva týždne

Pre koronu zomierajú ľudia s inými ochoreniami, ktorí by inak žili.

Špeciálny prokurátor Kováčik ide do väzby, rozhodol súd

Súd zobral do väzby aj druhého obvineného Norberta Pakšiho.


Už ste čítali?