Prečo chce niekto zlikvidovať odbory vo volkswagene?

Autor: Zoroslav Smolinský | 12.10.2016 o 11:34 | Karma článku: 10,61 | Prečítané:  17451x

Utorok 11.10. 2016 sa zapíše  do histórie odborov na Slovenku čiernymi písmenami. Vedenie Odborového zväzu KOVO na čele s E. Machynom rozhodlo o likvidácii najväčšej odborovej organizácii na Slovensku - Odbory Volkswagenu. 

Urobilo tak proti vôli tejto odborovej organizácie, jej vedenia aj členov. Musím to povedať jasne a jednoznačne - je to bezprecedentný, silový a hrubo mocenský krok, ktorý  nemá obdobu v ponovembrovej histórii Slovenska.  Je pošliapaním všetkých demokratických princípov, na ktorých stoja odbory na Slovensku, ale aj v Európe, a vážne tým poškodzuje odbory ako také, ich vnútornú silu a postavenie v spoločnosti. 

Tento mocenský a nátlakový krok vedenia OZ KOVO je vyvrcholením dlhodobej snahy E. Machynu o ovládnutie Odborov Volkswagen proti vôli jej členov, odborárov Volkswagenu. Toto ovládnutie sa E. Machynovi nepodarilo dosiahnuť demokratickou cestou, kedy jeho kandidát v májových voľbách predsedu odborov Volkswagen získal iba 492 hlasov z celkových 4952 odovzdaných hlasov. Preto sa E. Machyna rozhodol ovládnuť naše odbory  nedemokratickou cestou, bez akejkoľvek legitimity, proti jasne deklarovanej  vôli členskej základne Odborov Volkswagen.  

Som hrdý na Odbory Volkswagen, ktoré  majú  najvyššiu mieru organizovanosti (78% z 11-tisíc zamestnancov podniku je v odboroch) a vďaka tejto sile sme dokázali vybojovať vysoko nadštandardné pracovné podmienkami pre našich zamestnancov. Uvediem aspoň jeden údaj -  priemerná mzda nášho zamestnanca očistená od mzdy manažmentu je 1740 eur.  Ovládnutie organizácie proti vôli jej členov spolu s celým vedením Odborov Volkswagen jednohlasne a rezolútne odmietame a budeme robiť všetky právne kroky, aby sme  takémuto mocenskému ovládnutiu zabránili.

Je mi ľúto, že dlhodobejšie nezhody medzi vedením odborov Volkswagen a E. Machynom, kedy odbory Volkswagen chceli svoj nemalý pravidelný finančný príspevok pre OZ KOVO rozdeľovať výraznejšie v prospech malých odborových zväzov, vyhrotil E. Machyna do podoby takéhoto mocenského kroku z jeho strany.

Dôsledkom je, že dnes vo Volkswagene prakticky neexistujú funkčné odbory. Z tohto dôvodu a pre takto hrubo mocenské a nedemokratické konanie, nehodné človeka stojaceho 20 rokov na čele OZ KOVO, si vedenie odborov Volkswagen nevie do budúcnosti predstaviť spoluprácu s E. Machynom.

   

   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Advokát Pala: V slušnej krajine nemajú zmenky čo robiť

Radovan Pala navrhuje, aby štát obmedzil zmenky a nariadil ich register.


Už ste čítali?