Moderné odbory – realistická vízia

Autor: Zoroslav Smolinský | 20.12.2015 o 17:07 | Karma článku: 4,40 | Prečítané:  1367x

Pre väčšinu obyvateľov Slovenska sa pojem odborov spája ešte s bývalým ROH, ktoré bolo pre väčšinu pracujúcich na Slovensku spájané s platením odborárskych známok a zbieraním diplomov. 

Pohľad na odbory a na ich prospešnosť pre ekonomiku v súčasnoosti sa delí. Časť pravicových ekonómov vidí v odboroch brzdu rastu ekonomiky, ľavicová časť ekonómov vidí v odboroch jedinú silu, ktorá dokáže efektíve bojovať za spravodlivú mzdu.

Aká má byť úloha  odborov, v spoločnosti, ktorá začína byť čo raz menej rovnostárska? Aké úlohy by malo plniť odbory do budúcnosti?

Podľa štatistík OECD záujem o odbory klesá v celej Európe a  Slovensko patrík priemeru. Napríklad vo Francúzsku, ktoré je známe častými protestmi je úroveň členstva v odboroch na úrovní 7,74 %. Napríklad Fínsko, kde je úroveň až na 68,63 %, patrí zase  medzi rekordérov. V susednej Českej republike  od roku 1999 napríklad klesol počet ľudí v odboroch takmer o polovicu. Na Slovensku je evidovaných podľa OECD 16,76 % pracujúcich na TPP a vývoj je podobný ako v Českej republike.

V minulosti v západných krajinách plnili odbory funkciu ochrancu pracujúcich a ich hlavnými témami bolo uzákonenie 8 hodinového pracovného času, zlepšovanie podmienok pri práci a uzákonenie platených dovoleniek pre zamestnancov. Často organizovali štrajky, vďaka akcieschopnosti si budovali rešpekt zamestnávateľov a stávali sa tak nevyhnutnou súčasťou vyjednávaní.   

Napriek poklesu stavu odborárov po celej Európe vedia dobre vedené odbory ponúknuť svojím členom a celej spoločnosti zmysluplnú protihodnotu. Ak sa vraciame k prvej otázke, aké by mali mať odbory v 21.storočí na Slovensku ?

Úloha odborov  21. storočí ?

Práca moderných odborárov nie je len o držaní megafónu a kričaní nesplniteľných požiadaviek. Pre mňa osobne koncept odborov nie je prekonaný. Odbory stále plnia dôležitú úlohu v spoločnosti. Napríklad ich nezastupiteľnú úlohu vidieť v  súčasnosti v súvislosti so zdravotnými sestrami a pôrodnými asistentkami, ktoré podávajú výpovede. 

Moderné odbory pre 21.storočie  sú flexibilnejšie, nezaväzujú sa jednej politickej strane, ale snažia sa otvorene komunikovať so všetkými politickými stranami,  s ktorými sa zhodujú na základných pravidlách fungovania spoločnosti.  

Úloha odborov je vyvažovať nedokonalosti trhu práce, ktorý zďaleka nemá znaky dokonalej konkurencie, takže na trhu často je prítomná mocenská aj informačná asymetria. Odbory pomáhajú vyvažovať vyjednávaciu silu firiem  a ak robia svoju prácu dobre, tlačia na to, aby sa mzda pracovníkov približovala k  ich hraničnej produktivite  práce pre danú firmu, resp. inštitúciu.

Odbory majú zmysel aj v 21. storočí. O tom nepochybujem. Ich úlohu vidím v tom, že v súčasnosti stojíme pred štrukturálnymi zmenami na trhu práce. Vznik a zánik povolaní prebieha v extrémne krátkych časových úsekoch. Zásadné technologické zmeny spôsobujú zmeny na trhu práce, ktoré v minulom storočí prebiehali desiatky rokov, v  súčasnosti prebiehajú v rokoch. Úlohou odborov z celospoločenského hľadiska je pripravovať zamestnancov na dané zmeny. Spoločne s firmami a štátom pripravovať opatrenia, ktoré môžu byť nie len k prospechu pracujúcim, ale aj celej spoločnosti. Preto je nevyhnutné, aby odbory prešli na Slovensku reformou v súlade so zmenami na trhu práce a celkovými ekonomickými zmenami vo svete.  

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Historik: V Bratislave môže byť ukrytý poklad, ktorý doteraz nikto neobjavil

O tom, že mestský kat iba nestínal hlavy, ale riadil aj nevestinec a vyprázdňoval latríny, hovorí historik Vladimír Tomčík.

Autorská strana Michaely Terenzani

Keď Slovák kandidoval v meste Brusel

Aj naši cudzinci sa po Henrym Acordovi zaujímajú o komunálne voľby.


Už ste čítali?